Національний центр резервування державних інформаційних ресурсів (НЦ)
Передумови створення
Стратегією кібербезпеки України, затвердженою Указом Президента України від 15 березня 2016 р. № 96, одним із пріоритетних завдань визначено кіберзахист державних електронних інформаційних ресурсів та інформаційної інфраструктури. З метою реалізації зазначених завдань було прийнято рішення щодо створення Національного центру резервування державних інформаційних ресурсів. З настанням військової агресії російської федерації проти України значно підвищилася загроза для критичних державних інформаційних ресурсів України, які є основою для функціонування держави, її економіки та безпеки. За час повномасштабної війни кількість кібератак в Україні зросла у декілька разів порівняно з попередніми роками. Від 24 лютого 2022 зафіксували понад 4500 кібератак. У 2020 їх було всього 800, а в 2021 – близько 2000.
Нормативно-законодавча база
Діяльність центру регулюється Законом України «Про основні засади забезпечення кібербезпеки України» та Постановами Кабінету Міністрів України №311 від 7 квітня 2023 року та №522 від 3 травня 2022 р.
Суб’єкти Національного Центру
Функціонування Національного центру забезпечує Адміністрація Держспецзв’язку. Державне підприємство «Українські спеціальні системи», як технічний адміністратор, здійснює технічне і технологічне супроводження. Державний центр кіберзахисту, як адміністратор безпеки, забезпечує побудову системи кіберзахисту. Казенне підприємство «Укрспецзв’язок» є оператором Національного центру та забезпечує роботу телекомунікаційних мереж та інших систем.
Послуги Національного центру
Національним центром для користувачів надаються інфраструктурні послуги (розміщення серверного обладнання, оренда дискового простору, надання в користування віртуальної інфраструктури), послуги із зберігання та обробки даних (розміщення, адміністрування та зберігання державних інформаційних ресурсів, резервне копіювання та архівування копій державних електронних ресурсів); послуги щодо кіберзахисту. Всі послуги НЦ спрямовані на забезпечення національної кібернетичної безпеки та захищеної цифрової трансформації держави для збереження суверенітету та стійкості в інформаційній сфері України.
Перелік послуг:
Форма замовлення послуг НЦ
Форма замовлення на надання послуг Національного центру резервування державних інформаційних ресурсів затверджена наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України від 22 червня 2022 року №276 відповідно до пункту 5 Порядку надання послуг Національного центру резервування державних інформаційних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 2022 року № 522.
- Форма замовлення на надання послуг НЦ: завантажити файл.
- Е-мейл для відправлення заповненої форми замовлення: info@uss.gov.ua
Інформаційна система «Платформа реєстрів»
Основа будь-якої цифрової держави — це електронні реєстри з якісними даними та їх швидкий обмін між різними держорганами. З цією метою Міністерство цифрової трансформації та Держспецзв’язку створили сучасну платформу, яка дозволяє швидко створювати, розгортати й керувати державними реєстрами та послугами.
Інформаційна система «Програмна платформа для розгортання та супроводження державних електронних реєстрів» – це інструмент для швидкого створення, розгортання і керування державними реєстрами та ефективного надання публічних послуг, в тому числі онлайн.
Механізм функціонування та порядок використання інформаційної системи «Платформа реєстрів» визначені постановою Кабінету Міністрів України № 356 від 18 квітня 2023 р. «Деякі питання створення та функціонування державних електронних платформ для ведення публічних електронних реєстрів»
- Примірна форма договору про приєднання до ІС «Платформа реєстрів» доступна за посиланням: Наказ Адміністрації Держспецзв’язку від 17.05.2023 № 412 «Про затвердження примірної форми договору про приєднання до інформаційної системи «Програмна платформа для розгортання та супроводження державних електронних реєстрів»»
Запровадження Національного центру є важливим кроком в напрямку посилення кібербезпеки та захисту державних інформаційних ресурсів України. Ці заходи відповідають сучасним викликам та допоможуть забезпечити стійкість та надійність інформаційного простору країни. Важливо відзначити, що Національний центр співпрацює з іншими органами державної влади, а також з приватним сектором та міжнародними партнерами з метою обміну досвідом та впровадження передових технологій у галузі кібербезпеки.
Контакти
З усіх питань щодо діяльності та послуг Національного центру звертайтеся:
- Контактна особа: Микола ЛОМЕНКО, заступник начальника відділу адміністрування та технічної підтримки НЦ
- Телефон: (044) 226 31 27
- E-mail: m.lomenko@uss.gov.ua